דירות למכירה ברחובות

בשורה טובה לשוכרי הדירות

חוק שכירות הוגנת פותר הרבה סימני שאלה ומקורות לאי הסכמות בין המשכירים והשוכרים

כמתווכת, כמשקיעת נדל"ן שמשכירה דירות  וגם כשוכרת  דירה בעצמי אני מוצאת שהחוק הוא מבורך וראוי כיוון שהוא מגדיר מה רשאי המשכיר לדרוש מהשוכרים ומה הם תחומי האחרוית של כל אחד מהם

כשיש חוק שמגדיר מה מותר ומה לא …  הצדדים יכולים להסתדר ולהגיע להסכמות הרבה יותר בקלות.

:הנה  חלקים מהחוק שאני מדגישה בפני הלקוחות שלי שבאים לשכור או להשכיר דירה

  1. הגדרת דירה ראויה למגורים– אמנם אני כבר לא ככ נתקלת במקרים כאלה כי הלקוחות שלי לרוב  משכירים דירות יפות וטובות , אולם אני יודעת שישנם בעלי נכסים שמחפשים לעשות רווח בלי להשקיע את המינימום הנדרש כדי שלשוכר יהיה בית ראוי. החוק מגדיר כעת שדירה ראויה למגורים  חייבת להיות בעלת מערכת ניקוז, מערכת לסילוק שפכים (ביוב), מערכת  תקינה של מי שתייה, (צנרת מים), חשמל תקין, תאורה, חלונות ודלתות תקינים , אוורור טבעי(כלומר דירת מרתף ללא חלון לא נחשבת ראויה), מחיצה ראויה בין השרותים לאזור המגורים וללא סיכון בטיחותי או בריאותי כלשהו (כמו עובש בקירות..)  לטעמי זהו סעיף חשוב מאוד כי בדירות הישנות אפשר למצוא תקלות מסוג זה ולעיתים בעל הדירה לא מתקן בזמן  והשוכר נותר במצב לא נעים מולו. לפי החוק במקרה של דירה לא ראויה השוכר רשאי לבטל את החוזה. כמובן שאני ממליצה תמיד להתייעץ עם בעל מקצוע שמכיר את החוק ויכול לייעץ לכם  כיצד לפעול.

  2. הפרטים שיופיעו בחוזה– פעמים רבות אני רואה חוזי שכירות שאנשים עורכים בעצמם מתוך כל מיני טלאים של חוזי שכירות אחרים שהם אספו, מצב כזה יכול להביא לכך שחוזה השכירות שלכם לא יכלול את כל הפרטים החשובים ואז גם לא יהיה תקף או לא יגן עליכם. כמובן שרצוי לעבוד עם עורך  דין, אך בכל מקרה זכרו שהחוזה חייב להכיל : א. את פרטי השוכר והמשכיר- בקשו לראות את תעודת הזהות וודאו שהאדם שחותם מולכם הוא אכן האדם שפרטיו רשומים בחוזה באופן מלא כולל כתובת וטלפון. שימו לב במיוחד למצבים שבהם בעלי הדירה הם יורשים שאחד מהם מטפל בדירה עבור יתר היורשים. במצב כזה חשוב מאוד לבקש לראות את מסמכי הבעלות של הדירה, הוכחה לכך שהם היורשים,  ,לבקש לראות יפוי כח חתום מכל בעלי הדירה שמסכימים שאותו אדם שעומד מולכם רשאי להשכיר את הדירה בשמם. לבדוק מי הבעלים  הרשומים בנסח הטאבו. ב. תיאור של הדירה , גודל ומספר חדרים כולל ההצמדות שיש לה ועומדים לרשות השוכרים לדוג'- מחסן וחניה. ג. משך תקופת השכירות . ד. דמי השכירות החודשיים. ה. רשימת הליקויים הקיימים בדירה

  3. תשלומי הדירה– על השוכר חלים תשלומי הדירה עבור השימוש בה שהם: דמי השכירות, ארנונה, מים, גז , חשמל. על המשכיר חלים תשלומים הקשורים להשבחת הנכס וכן  רכישה של מתקנים המחוברים לדירה שכן הם ישארו בדירה וישביחו את הנכס.

  4. ביטוחים– המשכיר הוא זה שנושא בתשלומי ביטוח המבנה של הדירה, השוכר רשאי לפי שיקול דעתו לעשות ביטוח תכולה

  5. תשלום עבור תיווך– משכיר אשר פנה למתווך שימצא עבורו שוכרים לדירה, הוא זה שמחויב בתשלום דמי התווך בלבד. המתווך לא רשאי לגבות תשלום מהשוכר.  סעיף זה בחוק מאוד משמח אותי כמתווכת! כיוון שפעמים רבות אני מוצאת את עצמי מסבירה לבעלי הדירה שאם הם אלה ששוכרים את שרותי התיווך שלי למציאת שוכרים מן הראוי שהם ישלמו ולא השוכרים. לצערי פעמים רבות בעלי הדירות רוצים להשית את התשלום במלואו על השוכרים ועל מנת למזער את הנזק אני מציעה להם לחלק את התשלום לשניים כך שהשוכר והמשכיר ישלמו כל אחד חצי חודש בלבד. זה היה פתרון הביניים שלי עד כה והוא עבד . כעת בעלי הדירות יצטרכו לשאת בעצמם בעלות התיווך. אני רואה בכך ברכה כיוון שבעל דירה שמבקש  .את עזרתו של המתווך ראוי שיכיר במאמץ שהמתווך עושה עבורו וישלם לו בתמורה לעבודתו את שכרו המלא. מובן שמי שלא רוצה לשלם דמי תיווך יכול גם לפרסם ולהשכיר בעצמו , ואז גם להשקיע בעצמו את הזמן והמאמץ הנדרשים לכך.

  6. תיקונים בדירה– תיקונים שנבעו משימוש לקוי וגרימת נזק יתוקנו על ידי השוכר. תיקונים שנגרמו מבלאי סביר או פגם נסתר בדירה הם באחריותו המלאה של המשכיר.

  7. ערבויות– את הסעיף הזה אני אוהבת במיוחד, החוק מגדיר שבעל הדירה רשאי לקחת ערבות בשווי של עד שלושה חודשי שכירות. וזאת הסיבה שאני אוהבת את הסעיף הזה – כי הרבה בעלי דירות מבקשים ערבויות גבוהות ואני תמיד אומרת ללקוחות שלי השוכרים והמשכירים כאחד- ששלושה חודשים זאת ערבות הולמת והוגנת. נחמד שגם המחוקק חושב כמוני…

  8. סיום תקופת השכירות– החוק מגדיר שסיום השכירות יעשה מצד המשכיר ע"י התראה של 90 יום לשוכרים , ולעומת זאת מצד השוכרים יש לתת התראה של 60 יום למשכיר . כך שגם עניין זה שבו פעמים רבות יש אי הסכמות בין השוכרים והמשכירים נפתר..

לסיכום- הבנתם שאני מברכת על החוק ותומכת בו. לא תמיד אני תומכת ומברכת על החוקים שנחקקים, במיוחד בתחום הנדל"ן, אולם כאן לדעתי המחוקק עשה שרות חשוב לציבור .

 

אני רוצה לציין שכל מה שרשמתי כאן על החוק הוא רק על קצה המזלג, ואין לראות בו כייעוץ כלשהו , אלא כידע בסיסי שחשוב שיהיה לכם, ואם אתם רוצים לדעת את החוק לעומק או להתייעץ בנושא אנא פנו לבעלי המקצוע טרם תעשו טעות

בהצלחה לכולנו

 שרון מוזס ביטון, מתווכת ויועצת נדל"ן ברחובות והסביבה
יעוץ שיווקי ליזמים , הדרכות מכירת נדל"ן, ייזום פרויקטים

054-7607693

 

Social Share Toolbar
קטגוריות: מאמרים מקצועיים

השאר תגובה